Jsem Zuzana,

👩‍👧 máma velmi sebeřízené domškolačky, 

🦄 spoluzakladatelka a spoluředitelka centra sebeřízeného vzdělávání @edu.corn 

🏡 spolupořadatelka pobytů pro lidi (rodiny), kteří věří sebeřízení ve @svetmezisvety 

🦹🏻‍♀️ a věčný startovač různých projektů, které mi aktuálně dávají smysl.

Všimli jste si dobře, nerada na svých projektech pracuju sama.

Na různých kurzech a i při osobních konzultacích ráda podporuju rodiny, které chtějí život a vzdělávání podle sebe a jsou na cestě za sebeřízením. 

A jak jsem se k tomu všemu dostala?

Dětství jsem prožila asi jako všichni v 90. letech, prošla jsem obchodkou a vystudovala veřejnou správu. Profesně se však celý můj život točí okolo dětí a vzdělávání – od au pair, přes volnočasové vzdělávání a práci s nadanými dětmi, po úřední práci a management.

Práce okolo dětí byla super, ale nikdy mi nevyhovovalo vymýšlet způsob, jak děti přimět dělat něco, co od nich očekáváme. Já, rodiče, škola nebo třeba ministerstvo.

Pak se mi naštěstí narodila dcera Emily a já začala nacházet jinou cestu, na které se spolu dostáváme dál a dál.

Přečetla jsem spoustu moudrých knih a článků na téma respektujícího rodičovství, prošla několika kurzy nenásilné komunikace, někde mezi tím jsem našla sama sebe a začala žít život podle svých představ. Nejsem v něm sice každý den “happy jak dva grepy”, ale mám ho ráda a je mi v něm fajn!

Takže, těší mě! #zuzanachabova

Kde jsem získala svoje zkušenosti?

Praxe

  • 10 let přímé práce s dětmi (vedoucí na táborech a volnočasových aktivititách, chůva, aupair) mi ukázalo, jak v praxi (ne)fungují různé vzdělávací a výchovné metody a jaký to má na děti vliv a dopad.
  • Díky 8 letům rodičovství velmi sebeřízené domškolačky mám možnost se potkávat s tím, čemu se profesně věnuji a předávám dál naživo každý den.
  • Díky 3 letům spoluvedení centra sebeřízeného vzdělávání jsem získala spoustu praktických zkušeností se sebeřízeným fungování skupiny dětí a našeho týmu. Od řešení konfliktů a dětských starosti, podpory vnitřní motivaci u dětí, podpory rodin a týmu až k vytváření různých příležitostí.
  • Na pobytech pro rodiny, které věří sebeřízení, jsem měla možnost potkat už přes 60 rodin. Slyšet jejich vlastní příběhy, řešit s nimi různé životní situace a podporovat je v jejich cestě.
  • Sama jsem si prošla cestu od tradičního způsobu života až k sebeřízení.

Sebeřízené učení

  • Celý život se ráda posouvám v tom, co mi dává smysl. Svůj čas obvykle trávím čtením knih a poslechem různých podcastů na téma nenásilné komunikace, respektující výchovy, psychologie a moderních neurověd. Mezi mé oblíbené autory patří Peter Gray, Marshal Rosengerg, Jana Nováčková a Jonathan Haidt.
  • Díky několika kurzům nenásilné komunikace s Helenou Kurzweilovou jsem získala různé nástroje k řešení konfliktů, komunikování svých potřeb směrem k druhým a napojení se zpátky k sobě.
  • Dlouhodobé školení neformálního vzdělávání Marker mě naučilo různé metody a způsoby, jak své znalosti a dovednosti předávat dál a jak o vzdělávání celkově přemýšlet.
  • Kurz Respektovat a být respektován s paní Janou Nováčkovou mě velmi posunul ve vnímání potřeb a emocí u dětí i sama u sebe a dal mi nástroje, jak s nimi pracovat.